Identifikohu pėr tė parė mesazhet private 
Identifikim: Fjalėkalim:   
  Shkodra - ForumiShkodran
  Shkodra Qyteti Humorit Me Tradita Te Lashta Kulturore
Hyrje  Portali  Chat  Downloads  Video  E-M@IL  Ndihme  Kėrko  Lista e Anėtarėve  Grupet e Anėtarėve  Paneli Anėtarit  Regjistrohu

Nė SHBA, qyteti i parė qė “ecėn” me erėn
Kėrce tek:  
Posto temė tė re   Pėrgjigju temės    Shkodra - ForumiShkodran Faqja Kryesore » Shkenca dhe jeta.
Autori Mesazh
Staf-Shkodra
Guest
MesazhPostuar: Fri Jul 18, 2008 5:33 pm Pėrgjigju me kuotė

Nė SHBA, qyteti i parė qė “ecėn” me erėn

18 korrik, ora 09.20- Quhet Rock Port qyteti i parė i Shteteve tė Bashkuara, i furnizuar plotėsisht me energji nga era.

Bruna Prifti

Fri, 18 Jul 2008 09:16:00

Quhet Rock Port qyteti i parė i Shteteve tė Bashkuara, i furnizuar plotėsisht me energji nga era.

Lokaliteti i vogėl mes Missourit dhe Mississippi, numėron 1.300 banorė, afėrsisht aq sa mund tė mirėpresė njė vend i vogėl italian mes malesh.

Gjithė energjia vjen nga era. Nė fushat pak metėr larg qendrės sė qytetit janė vendosur 4 turbina me helika Suzlon, secila me 1.25 megawat qė furnizojnė me energji 16 gigavator nė vit.

Nė kėtė mėnyrė do tė jetė e mundshme tė pėrdoret 100% energji e pastėr pėr tė furnizuar shtėpitė, shkollat, ndėrtesat publike dhe komerciale.

Era nė shitje

Por jo vetėm: nė fakt nevojat totale vjetore pėr qytetin rrotullohet rreth 13 gigaėattora,

ndėrkohė qė rendimenti i turbinave arrin deri nė 16 gigaėattora. Tre gigawat nė avancė do tė shiten nė njė ndėrmarrje publike ose do tė pėrdoren diku tjetėr.

Helikat duken njė punė e mirė tė paktėn nė kėtė fushė. Pėr kėtė janė tė bindur edhe kėrkuesit nė fushėn e burimeve tė tjera tė energjisė nė universitetin e Missourit.

Janė 75 helika tė shpėrndara nė rrethinat e Rock Port dhe sipas specialistėve, vetėm taksat e paguara nga Wind Capital Group, shoqėri nė krye tė menaxhimit tė ‘fermave tė erės’ nė kėtė zonė, do tė prodhojnė mė shumė se 1 milionė dollarė nė vit, qė do tė pėrfundojnė nė shtėpitė e kontesė.

Plantacionet e sė ardhmes

Edhe shoqėri tė tjera prodhuese tė energjisė me helika po drejtohen kėtu pėr krijimin e impianteve tė reja. Sipas njė harte tė publikuar nga departamenti i energjisė verilindja e shtetit tė Missourit ka mundėsitė mė tė larta nė kėtė fushė se gjithė vendi, sepse kėtu ka shumė erė dhe vendet e pėrshtatshme pėr vendosjen e turbinave.

Zgjidhja e tė ardhmes do tė jetė era dhe pėr kėtė ekspertet janė tė sigurtė. Dhėnia me qira e helikave pėrshembull mund tė arrijė nga 3-5 mijė dollarė, njė marrėveshje shumė frytėdhėnėse.

(Valentina Tubino/ Corriere della Sera)
Shfaq mesazhe nga:   
Posto temė tė re   Pėrgjigju temės    Shkodra - ForumiShkodran Faqja Kryesore » Shkenca dhe jeta.


 
Ju nuk mund tė krijoni tema tė reja nė kėtė forum
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Ju nuk mund tė modifikoni postimet tuaja nė kėtė forum
Ju nuk mund tė fshini postimet tuaja nė kėtė forum
Ju nuk mund tė votoni nė votimet e kėtij forumi


ForumiShkodran developed by: Genti & [A-SHKODRANI]
Powered by phpBB © 2008 phpBB Group