Identifikohu pėr tė parė mesazhet private 
Identifikim: Fjalėkalim:   
  Shkodra - ForumiShkodran
  Shkodra Qyteti Humorit Me Tradita Te Lashta Kulturore
Hyrje  Portali  Chat  Downloads  Video  E-M@IL  Ndihme  Kėrko  Lista e Anėtarėve  Grupet e Anėtarėve  Paneli Anėtarit  Regjistrohu

Kenge per femije
Kėrce tek:  
Posto temė tė re   Pėrgjigju temės    Shkodra - ForumiShkodran Faqja Kryesore » Muzika.
Autori Mesazh
Staf-Shkodra
Guest
MesazhPostuar: Sat May 03, 2008 6:09 pm Pėrgjigju me kuotė

Nqs mbani mend nga femijeria juaj tekste kengesh per femije na i sillni ketu e t'i rikujtojme se bashku!

Ja disa nga mua:

7-8 marsi

sa here qe vjen pranvera me blerim
festohen pran e pran dy festa mire
ne cdo shtepi cdo vater e oborr
dy festa prane e prane sec lulezojn

[ref]
mars o mars i bukur o
flladi yt i embel o
porsi dor e nenes o
kur ledhaton kur ledhaton

mars o mars i bukur o
flladi yt i embel o
porsi dor e msusit o
kur na meson kur na meson

nena dhe mesues ju duam pa kufi
sot kudo ne atdhe vepra juaj ndrit
ma rrenjose thelle te madhen dashuri
duaje kurdohere nenen shqiperi
nenen shqiperi

Lule ngjyra ngjyra

lule ngjyra ngjyra
dielli rreze art
solli sot pranvera
c'bukur te rralle
celi manushaqja
lulja me e pare
lajmeron pranvera ka ardh

[ref]

eja eja shoqe eja ti
eja eja sa me pare
zeri i bilibilit ne na fton
te kendojm ne vestival
fluturo o kenga e jon e dlir
sjell gezim tek cdo femi

lalalalalalalalalalalalalalalala
lalalalallalalalala

fluturo o kenga e jon e lir
sjell gezim tek cdo femi

Piratet

Cdo nate ne gjume
ne enderr une shikoj
pirata anijesh plot
dhe shpaten marr me ta une te luftoj
bashke me shoket do t'fitoj

[ref]

do t'pushtoj une oqeanin krejt
krah per krah me kapitenin Blleik
dhe asnje perpara nuk na del
e dine qe jemi ne
e dine qe jemi ne

zgjohu zgjohu babi po me thote

Kenga e gjyshes

Tregon gjyshja nje here
na ishte seē na ishte
na ish nje here nje djale
si veten shoket kishte
Dhe une duke degjuar
shikoj me syte e mi
nje trim duke luftuar
per fatet e lirise

[Ref]

I embel zeri i gjyshes
kur ngjarjen ma tregon
e lehte dore e saj
mbi krye me ledhaton.
Staf-Shkodra
Guest
MesazhPostuar: Mon May 05, 2008 4:44 pm Pėrgjigju me kuotė

FLUTURIMI ME ZOGUN

nje zogu une iu luta
qe krahet te mi jape
nje here te fluturoja
pastaj t'ia ktheja prape
u nisa mes resh
e bukur shi e vere
por zogun e lash
me krahe te prere

[ref]

m'u duk shume i merzitur
ndaj zbrita prape ne toke
me mall e perqafova
si mik edhe si shok
e nisem te dy bashke
me mijera fluturime
ai me krahet te tija
e une me kengen time


KUR ISHIM NE TE VEGJEL

kur ishim ne te vegjel
na merrnit ju per dore
na blinit cokollata
na blinit akullore

por ja vjen nje dite
ashtu krejt pa pritur
dhe veten e ndjejme
se jemi te rritur

por prape na qortoni
na shkulni dhe veshin
pastaj e kuptoni
dhe na buzeqeshni

GJINKALLA

zhi zhi zhi e zhi zhi zhi
ben gjinkalla ne shtepi

zhi zhi zhi e zhi zhi zhi
ben gjinkalla ne shtepi

hajde zog kendo me ne
ta bejm jeten gaz edhe hare

lalalalalalalalalalalalalalala
lalalalalalala

hajde flutur moj gazmore
te kendojme dore per dore

lalalalalalaalalalalalalalala
lalalalalalalala

PRINDERIT

kam kohe qe po mendohem
dhe s'e di
cfare ndodh keshtu ne jete
o miqte e mi
na duan prinderit shume
s'e diskutojme
por ja qe ndonjehere
dhe s'na kuptojne
kerkoj nje akullore
obobo
te hip temperatura
nuk ben jo
shkoj e dal me shoket
qesh e loz
qortimet pas na ndjekin
mos pra mos

[ref]

mos u merzisni
ju o prindrit tane te mire
se ne jemi pak capkene
per kete nuk keni faj
gjithcka qe bejme
dhe nga ju ne e kerkojme
e do vete gezimi
e do vrull i moshes sone

HAPA DOLLAPA

hapa dollapa
kush eshte fshehur mbrapa
hopa Albana
dil se te kapa
Genci, Ermira,
Ja Beni, Zamira
ja dhe Xhulieta
te gjithe i gjeta!

P. S Me keto kenge me duket sikur jam rikthyer edhe nje here ne femijeri:D
Shfaq mesazhe nga:   
Posto temė tė re   Pėrgjigju temės    Shkodra - ForumiShkodran Faqja Kryesore » Muzika.


 
Ju nuk mund tė krijoni tema tė reja nė kėtė forum
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Ju nuk mund tė modifikoni postimet tuaja nė kėtė forum
Ju nuk mund tė fshini postimet tuaja nė kėtė forum
Ju nuk mund tė votoni nė votimet e kėtij forumi


ForumiShkodran developed by: Genti & [A-SHKODRANI]
Powered by phpBB © 2008 phpBB Group