Identifikohu pėr tė parė mesazhet private 
Identifikim: Fjalėkalim:   
  Shkodra - ForumiShkodran
  Shkodra Qyteti Humorit Me Tradita Te Lashta Kulturore
Hyrje  Portali  Chat  Downloads  Video  E-M@IL  Ndihme  Kėrko  Lista e Anėtarėve  Grupet e Anėtarėve  Paneli Anėtarit  Regjistrohu

400 shqiptarė festojnė pashkėt ortodokse nė Toronto
Kėrce tek:  
Posto temė tė re   Pėrgjigju temės    Shkodra - ForumiShkodran Faqja Kryesore » Komuniteti orthodhoks.
Autori Mesazh
Shkodra
Admin
Admin


Anėtarėsuar: 18 Nov 2006
Mesazhe: 391
Vendodhja: Sofra Shkodrane Online
MesazhPostuar: Sun Apr 27, 2008 1:23 pm Pėrgjigju me kuotė

Ka qėnė njė natė shumė e dėshiruar pėr shqiptarėt ortodoksė ajo e 10-11 prillit: Ngjallja e Krishtit. Nė njė atmosferė tė mrekullueshme, nė Kishėn e Shėn Astit nė Broadview, u mblodhėn rreth 400 besimtarė, kryesisht tė rinj. Nė fillim, kisha ishte e errėt dhe drita binte vetėm nė altar ku para tij shtrihej njė podium me priftin para, At Foti Cicin, qė kėndonte. Njerėzit futeshin e prisnin nė radhė pėr tė ndezur qirinjtė. Njė notė heshjeje e dėgjimi.

Pastaj At Foti u kthye nga populli dhe mbajti fjalėn e pashkėve. Tė gjithė morėn mesazhin. Kisha ėshtė vendi ku tė gjithė njerėzit ndihen tė barabartė. Atje gjen kėnaqėsi shpirtėrore. Nė fjalėn e tij, i nderuari At Foti Cici, iu uroi pėrzemėrsisht mirėseardhjen tė gjithė pjesėmarrėsve. Ai i ftoi besimtarėt tė pėrjetonin njė nga netėt mė tė festuara nė historinė e njerėzimit, ēastin mė tė madh tė vitit ortodoks. "Nė kėtė natė ne jemi mbledhur pėr tė tė pėrjetuar pasionin, ngritjen dhe ngadhnjimin mbi vdekjen". Ai shtoi se: "Kisha ndalet tek ngjallja, pasioni pėr jetė, dhe jo tek pėsimi, viktimizimi. Ky ėshtė njė sugjerim edhe pėr ne. Tė gjejmė nė jetėn tonė njė dimension tė tillė dhe tė mos mbetemi e tė vajtojmė dobėsitė e pėsimet tona, nga njėra anė, dhe padrejtėsitė qė na janė bėrė, nga ana tjetėr. Nė historinė e letrave tė kishės sė krishterė ekziston njė debat interesant mbi natyrėn e pasioneve, dhe nuk ėshtė pėrcaktuar nga teologėt nėse pasionet e kėqija janė tė kėqija, apo janė tė mira a asnjanjėse, dhe se varet nga ne se ēfarė trajte do tė marrin. Gjithėsesi, pasionet tona jo tė mira, dhe sidomos pasionet e kėqija tė tė tjerėve, ne i njohim mirė. Por shumė prej nesh nuk kemi zbuluar akoma pasionet tona tė mira. Pasioni pėr jetė, dashuri, pėr familje, pėr punė, pėr shoqėri, pėr atdhe, pasioni pėr tė bėrė diēka tė mirė tek vetja dhe tek tjetri. Ēdonjėri nga ne ka njė pasion tė mirė."

E duke folur pėr pasionin me gjuhėn e kishės, At Foti foli pėr jetėn nė komunitet: "Pasioni, tė dashur, ėshtė ai qė ka zėvendėsuar idealizmin. Unė ju ftoj tė gjithėve nė kėtė perspektivė. Tė pėrftojmė pasion pėr tė pėrmirėsuar jetėn nė komunitet, pėr t'u trashėguar fėmijve tanė sa mundemi, nga pjesa jonė e shėndoshė: gjuhėn, kulturėn, identitetin tonė".

Nė fjalimin e tij drejtuar pjesėmarrėsve tė shumtė dhe kameras sė programit Pasqyra Shqiptare, At Foti u ndal tek botimi i numrit tė parė tė gazetės Albanian Tribune, tė cilėn ai e sheh si njė domosdoshmėri pėr komunitetin, urė paqeje e forcim, njė tipar plotėsues i komunitetit shqiptar.

Nė vazhdim ai shtoi: "Duke konkluduar midis idealizmit dhe pasionit, dua tė them se kjo kishė qė kemi themeluar e po organizojmė kėtu nė Toronto, nuk ėshtė fryt idealizmi e fetarie, siē mund tė mendojė dikush. Siē e thamė, idealizmi ka marrė fund, ndėrsa po tė ishte pėr fe, mund tė shkonim edhe gjetkė ku ka mė shumė pėrvojė fetare. Kisha shqiptare ortodokse nė Kanada ėshtė bėrė dhe mbahet me pasion. Sivjet jemi mė mirė nga vjet, dhe lutemi e shpresojmė qė vitin qė vjen tė jemi edhe mė tė fuqishėm. Por nuk ju premtojmė shumė, se nuk jemi idealistė. Ėshtė pasion dhe vetėmohim i pak njerėzve, gjė qė kėrkon tė shtrihet e tė thellohet nė komunitet, dhe nė rastin tonė pėrgjegjėsia bie tek tė paktėt, tek besimtarėt. Urojmė qė tė jemi kėtu pėr shumė vjet, tė gjithė bashkė, si sonte, me kėto ndjenja e kėtė dashuri pėr njėri-tjetrin, nė shėrbim tė ēėshtjes shqiptare nė Kanada." Nė pėrfundim prifti ortodoks theksoi ndihmėn e madhe qė kanė dhėnė radioja dhe televizioni ynė nė pasqyrimin e aktiviteteve tė kėsaj kishe, i parė ky si njė raport cilėsor i kishės me median.

At Foti doli tek dera e Altarit me njė qiri tė madh: "Ejani merrni dritė...", duke iu dhėnė flakėn e ngjalljes besimtarėve, e nė vijim, duke shkėmbyer me besimtarėt pėrshėndetjen e pashkės: "Krishti u ngjall-Vėrtet u ngjall!"
_________________Shiko profilin e anėtarit Dėrgo mesazh privat Vizito websitin e shkruesit
Shfaq mesazhe nga:   
Posto temė tė re   Pėrgjigju temės    Shkodra - ForumiShkodran Faqja Kryesore » Komuniteti orthodhoks.


 
Ju nuk mund tė krijoni tema tė reja nė kėtė forum
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Ju nuk mund tė modifikoni postimet tuaja nė kėtė forum
Ju nuk mund tė fshini postimet tuaja nė kėtė forum
Ju nuk mund tė votoni nė votimet e kėtij forumi


ForumiShkodran developed by: Genti & [A-SHKODRANI]
Powered by phpBB © 2008 phpBB Group