Identifikohu pėr tė parė mesazhet private 
Identifikim: Fjalėkalim:   
  Shkodra - ForumiShkodran
  Shkodra Qyteti Humorit Me Tradita Te Lashta Kulturore
Hyrje  Portali  Chat  Downloads  Video  E-M@IL  Ndihme  Kėrko  Lista e Anėtarėve  Grupet e Anėtarėve  Paneli Anėtarit  Regjistrohu

Ka burre qe di te thote me fal?
Kėrce tek:  
Posto temė tė re   Pėrgjigju temės    Shkodra - ForumiShkodran Faqja Kryesore » Kulturė demokratike.
Autori Mesazh
Staf-Shkodra
Guest
MesazhPostuar: Sun Mar 30, 2008 3:56 pm Pėrgjigju me kuotė

Duke lezuar Gazeten shekulli, syri me vajti tek nje shkrim nga nje lexues i cili kishte rreshtuar ne kete menyre keto vargje:

Me ēdo gjallesė krahasohen
K`ta politikanėt tanė
Veē me sjelljen njerėzore
Asgjė tė pėrbashkėt s’kanė.

Krahasohen lehtė me Gjarpnin
Nga mėnyra si kafshojnė
Ngjajnė shumė me Gomarin
Nga mėnyra si drejtojnė.

Krahasohen me Ēakallin
Nga mėnyra si sulmojnė
Kur e mbrojnė veten e tyre
Dhe Luanit ia kalojnė.

Nga natyra si kusarė
Nė pushtet si pashallarė
Dhe fodullė dhe tė shpėlarė
Hem tė dhjerė, hem krenarė.

S’nxori njė kjo “politikė”
Qė tė dijė tė thotė “Mė fal!”
Pėr ato qė kanė ndodhur
Me dekada mbi shqiptarė.

Nisur qė nga shtet’i parė
E nė ditėt qė jetojmė
Nuk po dimė ndonjė burrė
Ta kujtojmė e ta nderojmė.

Zogu na mori paratė
E nuk tha “Mė fal” qafiri
Ato qė s’mori me vete
Erdhi i mori i biri.

Enveri vdiq pa na thėnė
Na la pas kėt’ klasė-rrumpallė
Qė kurrė nuk i bėri goja
Ti thotė popullit “Na fal!”.

Ramizi ėshtė ende gjallė
Bėn mirė para se tė vdesi
T’i kėrkojė popullit ndjesė
Atje ku puna nuk eci.

Berisha nuk kėrkon falje
As pėr lekėt, as pėr votėn
As pėr qindra shqiptarė
Qė vazhdon t’u hajė kokėn.

Nano falje? Ēfarė shakaje…
Njė ditė kur t’i dalė rakia
Tė jetė esėll tė kujtojė
Ditėt nga pushtet’i tija.

Racė e ulėt, shifni botėn
Dalin edhe thonė “Mė fal!”
Pėr gabime qė tė tjerėt
Bėnė dyqind vjet mė parė.

Ju u kap me presh nė dorė
Por, jo falje nuk kėrkoni
“..Rrini mos na hani m…”
Duket sikur po na thoni.

U dha ky popull pasuri
Qė s’e kishit ėndėrruar
U duket vetja tė menēur
Ju lyrashė tė zbukuruar.

Uluni me kėmbė nė tokė
“O popull, na fal” tė thoni
Nxirreni at’fjalė tė shkretė
Qė shpirtin ta lehtėsoni!

Ndryshe, popull kapi zverkut
Futua kokėn nė kanal
Mos i ler andej tė dalin
Pa thėnė njėmijė herė “Mė fal!”.


Nuk jam me idene qe politikanet apo kushdoqofte te kerkojne fatje per cdo gje, por qe te jene te zote te marrin parasysh pergjegjesite e tyre e qe te mundohen me se paku ta zvogelojne dramen e shkaktuar nga to e nga mosqeverisja e mire e asaj qe kishin ne dore, ose ta kompensojne te keqen me vepra publike qe edhe njeriu i thjeshte (me pak fjale populli) mos kerkoje bukurite e cdo gjeje jashte vendit te vet, por te krenohet edhe nje dite te rikthehet ne vendin e tij per te punuar e per t'u munduar per Shqiperine.

S'ka njeri qe nuk ben gabime, por jo si ne vendin tone qe shpesh here ne vend te shmangim gabimet ne ia mbathim nga frika e rikthehemi per pushtet kur as shteti s'ka me nevoje per shtet...

Sic i ka thene edhe lexuesi me siper, nga Historia dime shume mire cfare zgjedhje politike jane bere nga Zogu, Enveri e Ramizi e Fatosi me rradhe e keto tashme kane kaluar prandaj eshte e kote qe te qash mbi "qumeshtin e derdhur" sepse nuk mblidhet dot me; por me shqeteson ajo qe ndodh sot ne kohen "Berisha":
si eshte e mundur qe ky popull vazhdon akoma e zgjedhi (votoje) nje njeri qe na drejtoi drejt gjendjes se mjere te 97 e qe riperseriti qeverisjen e keqe edhe ne 2008 duke marre parasysh ngjarjet e Gerdecit e gjithcka qe po vjen si pasoje e kesaj ngjarjeje te dhimbshme.
Por me teper me vjen cudi se si nje politikan, se si nje burre shteti, qe eshte betuar per te miren e ketij shteti e te popullit te tij; si nje njeri i tille nuk arrin te japi doreheqjen e t'ia leje kete detyre dikujt me te zoti ne menyre qe te qeverise ne vend te tij, sepse per mendimin tim nje politike e tille eshte vetem falimentim dhe shteti yne i ri, qe pret deri ne frymen e fundit afrimin me Perendimin, afrimin me zhvillimin e me mireqenien pas kaq e kaq kohe roberie ka te drejte te kete liri, sepse fundja edhe vete demokracia kete ka si qellim: garantimin e lirive themelore per njeriun (jete e mire, pa u kushtezuar nga papunesia e nga korrupsioni i tepert, edukim per nje te ardhme me te mire e per nje kulture sa me te gjere e nje shendetesi te mire qe mos kemi nevoje t'i drejtohemi vendeve te huaja edhe per operacionin me te vogel).

Jepni edhe ju mendimet tuaja per kete aspekt! (Jeni pro apo kundra doreheqjes se udheheqesve te tille?)
Shfaq mesazhe nga:   
Posto temė tė re   Pėrgjigju temės    Shkodra - ForumiShkodran Faqja Kryesore » Kulturė demokratike.


 
Ju nuk mund tė krijoni tema tė reja nė kėtė forum
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Ju nuk mund tė modifikoni postimet tuaja nė kėtė forum
Ju nuk mund tė fshini postimet tuaja nė kėtė forum
Ju nuk mund tė votoni nė votimet e kėtij forumi


ForumiShkodran developed by: Genti & [A-SHKODRANI]
Powered by phpBB © 2008 phpBB Group