Identifikohu pėr tė parė mesazhet private 
Identifikim: Fjalėkalim:   
  Shkodra - ForumiShkodran
  Shkodra Qyteti Humorit Me Tradita Te Lashta Kulturore
Hyrje  Portali  Chat  Downloads  Video  E-M@IL  Ndihme  Kėrko  Lista e Anėtarėve  Grupet e Anėtarėve  Paneli Anėtarit  Regjistrohu

Pezullimi i Shqipėrisė, njėlloj mė atė tė Ēadit e Madagaskar
Kėrce tek:  
Posto temė tė re   Pėrgjigju temės    Shkodra - ForumiShkodran Faqja Kryesore » Futbolli.
Autori Mesazh
AlbaneZ
Sop
Sop


Anėtarėsuar: 24 Nov 2006
Mesazhe: 28
Vendodhja: Memedhe
MesazhPostuar: Sun Mar 30, 2008 1:26 pm Pėrgjigju me kuotė

Nė tė tria rastet, shkak janė bėrė ndėrhyrjet e politikės qė shkel nenin 17 tė statusit tė FIFA-s


Shqipėria ėshtė e njėjtė me Ēadin dhe Madagaskarin, tė paktėn nė mėnyrėn se si qeveria e tre vendeve trajton futbollin dhe autonominė e federatės sė saj. Ky pėrfundim del thjeshtė nga fakti se gjatė muajit tė fundit, Shqipėria, Ēadi dhe Madagaskari janė pezulluar nga arena ndėrkombėtare pas vendimit tė FIFA-s me tė njėjtin motivacion: ndėrhyrje politike nė autonominė e federatave tė futbollit tė kėtyre vendeve. I fundit nė listėn e tė pezulluarve ka qenė shteti i Ēadit, pasi autoritetet e kėtij vendi injoruan, ashtu si shteti shqiptar, paralajmėrimet e vazhdueshme tė FIFA-s. Organizata qė drejton futbollin botėror e mori vendimin e saj pasi ministri i Sportit i Ēadit vendosi pėr shpėrbėrjen e Federatės sė Futbollit. "Kėto vendime janė njė thyerje e qartė e statusit tė FIFA-s, nė veēanti nenit 17, i cili garanton pavarėsinė e federatave anėtare", ishte deklarata zyrtare e FIFA-s pas pėrjashtimit tė Ēadit. Si nė rastin e Shqipėrisė, klubet nga Ēadi dhe kombėtarja e kėtij vendi u pezulluan nga tė gjitha aktivitetet ndėrkombėtare. Me pak fjalė, Ēadi nuk do tė luajė kualifikuesen pėr Kupėn e Kombeve tė Afrikės kundėr Kongos, e planifikuar pėr fundjavėn e ardhshme. E njėjta gjė pritet tė ndodhė edhe me ndeshjet kualifikuese pėr Botėrorin 2010. Si pėr ironi tė fatit, vendimi drastik i FIFA-s erdhi pasi ministri i Sporteve shpėrndau Komitetin Ekzekutiv tė federatės pėr tė zhvilluar Asamblenė e Pėrgjithshme, duke dashur tė kopjojė homologun e tij tė Madagaskarit, vend i cili u pezullua vetėm njė muaj mė parė. Ashtu si shtetet afrikane, edhe MTKRS-ja nė vendin tonė, akuzohet pėr shkelje tė nenit 17 tė statusit tė FIFA-s, njė koncept ky i pėrsėritur vetėm pak ditė mė parė nga drejtuesit mė tė lartė tė FIFA-s. Ndaj nė kėtė rast, njė paralelizėm mes Ēadit, Madagaskarit dhe Shqipėrisė ėshtė mė se i lehtė pėr t‘u bėrė, pasi nė tė tria vendet, titullarėt e qeverisė nuk kanė respektuar autoritetin e FIFA-s, me pasoja tė pashmangshme si pezullimi nga arena ndėrkombėtare.


G.Shqip
_________________
A l b a n i a N ~ E a g L e
Yahoo Messenger MSN Messenger
Shiko profilin e anėtarit Dėrgo mesazh privat Vizito websitin e shkruesit
Shfaq mesazhe nga:   
Posto temė tė re   Pėrgjigju temės    Shkodra - ForumiShkodran Faqja Kryesore » Futbolli.


 
Ju nuk mund tė krijoni tema tė reja nė kėtė forum
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Ju nuk mund tė modifikoni postimet tuaja nė kėtė forum
Ju nuk mund tė fshini postimet tuaja nė kėtė forum
Ju nuk mund tė votoni nė votimet e kėtij forumi


ForumiShkodran developed by: Genti & [A-SHKODRANI]
Powered by phpBB © 2008 phpBB Group