Identifikohu pėr tė parė mesazhet private 
Identifikim: Fjalėkalim:   
  Shkodra - ForumiShkodran
  Shkodra Qyteti Humorit Me Tradita Te Lashta Kulturore
Hyrje  Portali  Chat  Downloads  Video  E-M@IL  Ndihme  Kėrko  Lista e Anėtarėve  Grupet e Anėtarėve  Paneli Anėtarit  Regjistrohu

Dy fjalė pėr Pashkėt
Kėrce tek:  
Posto temė tė re   Pėrgjigju temės    Shkodra - ForumiShkodran Faqja Kryesore » Komuniteti katolik.
Autori Mesazh
Staf-Shkodra
Guest
MesazhPostuar: Fri Mar 21, 2008 5:31 pm Pėrgjigju me kuotė

Pashka (ose pashkėt) ėshtė kremtimi mė i madh i kalendarit liturgjik tė Kishės Katolike dhe tė kishave tė tjera tė krishtera qė kremtojnė Ringjalljen e Jezusit tė Nazaretit ndodhur, sipas Besėlidhjes sė Re, tre ditė pas vdekjes sė tij nė kryq.

Data e ditės sė Pashkėve

Ka shumė hamendje mbi vitin e vdekjes sė Jezusit. Festa e Pashkėve tė krishtera ėshtė e lėvizshme, vendoset ēdo vit tė dielėn pasuese, tė parėn hėnė tė plotė pas baraznatės (ekuinoksit) tė pranverės (21 marsi). Ky sistem u fiksua pėrfundimisht nė qv. e VI. Nė lashtėsi mund tė kishte pėrdorime tė ndryshme vendore mbi ndjekjen e datės, sidoqoftė tė gjitha tė lidhura me njehsimin e pashkėve hebraike. Nė veēanti disa kisha tė Azisė ndiqnin traditėn e festimit tė pashkėve nė tė njėjtėn ditė me ato hebraike, pa pėrfilluar tė dielėn.

Pra data e Pashkėve ėshtė pėrfshirė mes 22 marsit dhe 25 prillit.

Liturgjia

Pashkėt paraprihen nga njė kohė parpėrgatitore e agjėrimit dhe pėrkorimit, qė zgjat 40 ditė, qė quhen Kreshme qė fillon nga e "Mėrkura e Pėrhimtė" dhe mbaron tė Dielėn e Palmave (e fundmja para Pashkėve) qė pėrkujton 40 ditėt e kaluara nė shkretėtirė tė Jezusit nė lutje e agjėrim dhe qė sprovohet nga Djalli.


Historia e Pashkėve tė krishtera
Pashkėt e krishtera janė nė lidhje tė ngushtė me ato hebraiket, nė tė cilat festohet ēlirimi i hebrejve nga Egjipti prej Moisiut. Fjala Pashkė nė tė vėrtetė do tė thotė kalim: pėr hebrenjtė ėshtė kalimi nga robėria nė liri ndėrsa pėr tė krishterėt nga vdekja trupore dhe frymore nė Jetėn e Re tė Amshuar.Nga Wikipedia, Enciklopedia e Lirė
Shfaq mesazhe nga:   
Posto temė tė re   Pėrgjigju temės    Shkodra - ForumiShkodran Faqja Kryesore » Komuniteti katolik.


 
Ju nuk mund tė krijoni tema tė reja nė kėtė forum
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Ju nuk mund tė modifikoni postimet tuaja nė kėtė forum
Ju nuk mund tė fshini postimet tuaja nė kėtė forum
Ju nuk mund tė votoni nė votimet e kėtij forumi


ForumiShkodran developed by: Genti & [A-SHKODRANI]
Powered by phpBB © 2008 phpBB Group