Albania Shkodra
Shenimet shikohen vetem nga Anetaret. Shenimi i Fundit - padukeshem
Lajmet

Shkodra LajmeNderkombetareInterneti dhe rreziqet pėr adoleshentėt   
Interneti dhe rreziqet pėr adoleshentėt


Kalimi i kohės nė internet rrit mundėsitė qė adoleshentėt tė fillojnė pėrdorimin e drogės apo tė kryejnė marrėdhėnie seksuale tė pambrojtura.
Ky ėshtė pėrfundimi i njė kėrkimi shkencor tė realizuar nga shkencėtarėt e Universitetit Queens, nė Kanada.

Sipas tyre, tė rinjtė qė shumicėn e kohės e kalojnė “tė ngjitur” pas kompjuterit kanė 50% mė shumė mundėsi pėr tė fituar sjellje tė gabuara.

Nė kėto sjellje pėrfshihen: pirja e duhanit, alkoolit, kanabisit, pėrdorimi i drogave tė rėnda, marrėdhėniet seksuale tė pambrojtura dhe mospėrdorimi i rripit tė sigurimit kur udhėtohet me makinė.

“Televizioni ka metodat e tij tė censurimit, por interneti jo. Edhe nėse prindėrit vendosin programe qė kontrollojnė materialet e internetit ėshtė e pamundur tė ndalosh adoleshentėt tė shohin atė qė duan sepse ata janė ekspertė pėrsa i pėrket teknologjisė sė internetit. Duke parė sjellje tė tilla tė gabuara, ata mund t’i kryejnė edhe vetė mė pas”, shprehet autorja e kėtij studimi, Valerie Carson.


Nga Shkodra, Shtune, 30 Prill 2011 23:37, Komentet(0)
Komentet


Njoftime ©2003-2012 Shkodra