Albania Shkodra
Shenimet shikohen vetem nga Anetaret. Shenimi i Fundit - padukeshem
Lajmet

Shkodra LajmeVendiWikileaks: Ujgurėt nė Shqipėri, anėtar tė Al Kaedės   
Wikileaks: Ujgurėt nė Shqipėri, anėtar tė Al Kaedės


TIRANE- Wikileaks ka nisur publikimin e dosjeve sekrete tė tė burgosurve tė Guantanamos ku figurojnė edhe disa prej ish tė burgosurve tė cilėt u transferuan nė Shqipėri pak vite mė parė por edhe tė tre personave qė mbėrritėn nė Shqipėri nė shkurt tė 2010.

Dy prej kėtyre personave Abu Bakr Qasim dhe Abdel Abduhelim tė transferuar nė Shqipėri nė maj tė 2006-tės i ėprkasin etnisė ujgure, dhe nė dokumentet e botuara nga Wikileaks rezultojnė ti pėrkasin lėvizjeve islamike tė Turkistanit lindor. Dy tė burgosurit e parė kanė patur njė nivel tė caktuar terrorist dhe sipas dokumenteve tė publikuara nė Ėikileaks, Abu Bakr Qasim lindur mė 13 maj tė 1969 nė Ghulja tė Kinės ėshtė vulnerabėl pėr rekrutim nga grupe terroriste qė kanė nė shėnjestėr SHBA dhe aleatėt e saj.

Ndėrsa pėr Abdel Abduhelim shkruhet nė dokumente se “i burgosuri ėshtė trajnuar nė njė kamp tė Afganistanit. I dėnuari ėshtė njė anėtar i mundshėm i lėvizjes islamike tė Turkistanit lindor, njė organizatė separatiste”

Statusi i kėtij personi ėshtė rivlerėsuar mė 30 qershor 2003 dhe ai mbetet njė luftėtar armik. Nė atė kohė u tha se ujgurėt qė kishin mbėrritur nė Shqipėri kishin marrė pafajėsi, dhe kishin fituar statusin e azilantit port ė paktėn 20 shtete refuzuan ti pranonin ato.

Shqipėria nuk hezitoi dhe sipas fakteve tė publikuara vite mė vonė po nga Wikileaks dhe mediat ndėrkombėtare, ky ishte njė favor qė SHBA I dha Shqipėrisė nė kėmbim tė anėtarėsimit nė NATO. Pranimi i ujgurėve nga Shqipėria rrezikoi dhe marrėdhėniet e vendit tonė me Pekinin. Nė 2009 kryeministri Berisha deklaroi se ishte i gatshėm tė pranonte tė burgosur tė tjerė nga Guantanamo por me njė kusht tė mos ishin me origjinė nga Kina.

Edhe tre tė burgusorit e Guantanamos qė mbėrritėn nė shkurt tė 2010 rezultojnė tė rezikshėm. Nė dosjen e publikuar nga Wikileaks, pėr tė burgosurin Sharif Fati Ali al- Mishad I lindur nė dhjetor tė 1976 nė Shabin el- Kom, tė Egjiptit shkruhet se i dėnuari vlerėsohet tė jetė anėtar i Al Kaedės i cili ka luftuar nė vijėn e parė tė Brigadės arabe 55 tė Osama Bin Laden nė Afganistan dhe ka luftuar kundėr SHBA dhe forcave aleate nė Torabora.

Sipas dokumenteve tė Wikileaks, i burgosuri ėshtė trajnuar nė kampin Al Kaeda Al Faru pas rekrutimit tė tij nė Milano tė Italisė. Njė dosje tjetėr ėshtė pėr Abdul Rauf Omar Mohammed Abu Al Qusin i lindur nė 1 janar 1965 nė Tripoli tė Libisė i cili u transferua nė Shqipėri nė shkurt 2010. Nė dokumentet e publikuara nga Ėikileaks shkruhet se u arratis nga Libia pėr nė Tunizi nė 1990 duke dezertuar nga ushtria e vendit tė tij. Nė fund tė 1990 i burgosuri qėndroi me talebanėt pėr tė luftuar nė Afganistan. Sipas dokumentit arsyet pėr vazhdimin e burgimit ėshtė se i dėnuari ėshtė anėtar i grupit luftėtar islamik dhe i Al Kaedės dhe ka lidhje tė gjėra brenda Afganistanit. “I burgosuri ka marrė trajnim nė kampet e terroristėve dhe mori pjesė nė aktivitetet kriminale nė Afganistan”- thuhet nė dokumente.

Nė dosjen e Salah Bin al- Hadi Assasi, i lindur mė 24 qershor 1973 nė Menzil tė Tunizisė, i transferuar nė Shqipėri po nė 2010, shkruhet se i dėnuari vlerėsohet tė jetė anėtar I Al Kaedės.I burgosuri ishte anėtar i celulės sė Al Kaedės dhe pranoi se kishte udhėtuar nė Afganistan nė 2001 oėr tė marrė pjesė nė xhihad. I burgosuri mori trajnim ushtarak nė njė kamp tė lidhur me Al Kaedėn dhe ndoshta ka marrė pjesė nė akte kriminale kundėr forcave tė SHBA dhe koalicionit.


Nga Shkodra, Shtune, 30 Prill 2011 20:13, Komentet(0)
Komentet


Njoftime ©2003-2012 Shkodra