Albania Shkodra
Shenimet shikohen vetem nga Anetaret. Shenimi i Fundit - padukeshem
Lajmet

Shkodra LajmeVendiRama: Zgjedhjet nė rrezik manipulimi ja pikat qė i shpėtojnė   
Rama: Zgjedhjet nė rrezik manipulimi ja pikat qė i shpėtojnė


TIRANEKryetari i Partisė Socialiste Edi Rama ka deklaruar se zgjedhjet vendore tė 8 Majit janė nė rrezik pasi po tentohet tė manipulohen listat e zgjedhėsve.

Nė njė konferencė pėr shtyp kreu i PS-sė Rama theksoi se Shqipėria mund tė rrezikojė qė tė zhvillojė njė farsė elektorale siē ndodhi dy vite mė parė nė zgjedhjet e pėrgjithshme.
“Fatkeqėsisht sot thuajse 6 javė para zgjedhjeve tė 8 Majit nuk ka ndryshuar asgjė, dhe nuk na garanton asgjė se ky proces zgjedhor do jetė ndryshe nga ai i kaluar. Zgjedhjet e 8 majit janė nė rrezik dhe shqiptarė nuk duhet tė rrezikojnė tė kenė njė tjetėr farsė pa transparencė qė do fundoste besimin ke zgjedhja e lirė”.

Ai gjithashtu ka bėrė publike edhe kėrkesat e Partisė Socialiste qė zgjedhjet vendore tė jenė sipas standarteve.

“PS-ja nuk ka kėrkuar asgjė tė jashtėzakonshme pėr tė garantuar procesin zgjedhor. Ne kėmbėngulim nė trasnparencėn e listave zgjedhore sipas kodit zgjedhor. Kėrkojmė listat zgjedhore pas datės 8 mars ku qytetarėt nuk mund tė ndryshojnė qendrėn e banimiy pasi kėto ndryshime janė tė jashtėligjshme dhe tė nxitura nga pushteti” theksoi Rama.
Gjithashtu Rama ka kėrkuar edhe vėnien para komisionit tė njė aparature pėr verifikimin e kartave tė identitetit si dhe pika e tretė, ajo e transparencės sė plotė, qė pas cdo procesi votimi, kutitė e votimit tė kenė mundėsi tė hetohen.
Kryesocialisti shprehu se nė rast se kėto kėrkesa kushtetuese nuk merren parasysh, PS dhe opozita do tė veprojė dhe se do tė pėrshkallėzojė veprimtarinė e saj opozitare.

“Kėto janė kėrkesa tė drejta kushtetuese. Secila prej tyre ėshtė e realizueshme sot dhe gjithė ditėn pėr tė mos lejuar falimentimin e zgjedhjeve tė 8 majit”.

“E vetmja mėnyrė qė zgjedhjet tė mos mbyten nė llumin e manipulimeve ėshtė qėndresa jonė, dhe kjo ėshtė e sigurt nė cdo hap, nėse lista nuk na jepet nė kohė sic e kemi kėrkuar nė bazė tė ligjit, ne do pėrshkallėzojmė veprimtarinė tonė pėrkundėr kėtij pushteti qė grabit Shqipėrinė dhe e vret se nuk ėshtė aty ku ėshtė me votam por me vjedhje”.

“Ne do thėrrėsim pa humbur kohė, forumet mė tė larta tė opozitės pėr tė bėrė hapat e duhur qė Shqipėria tė ketė zgjedhjet e duhura. Nėse jo, Sali do marrė pėrgjigjen e duhur, nė kushtet kur njė regjim kusarėsh pėr tė bėrė atė qė nuk do ta lejojmė kurrė, tė manipulojė zgjedhjet shqiptare”.


Nga Shkodra, Merkurre, 23 Mars 2011 21:11, Komentet(0)
Komentet


Njoftime ©2003-2012 Shkodra