Albania Shkodra
Shenimet shikohen vetem nga Anetaret. Shenimi i Fundit - padukeshem
Lajmet

Shkodra LajmeVendi Varret e dhunuara nė Boboshticė nisin hetimet   
Varret e dhunuara nė Boboshticė nisin hetimet


ORA 12:40-PROKURORIA HETIM PĖR DHUNIMIN E VARREVE
Njė grup hetimor ėshtė nisur drejt Boboshticės pėr tė mbledhur fakte rreth pretendimit tė banorėve se u janė dhunuar varret nga ndėrtimi i memorialin nė nderim tė ushtarėve grekė tė rėnė nė luftė me Italinė.
Lajmi konfirmohet nga prokurori nė Korcė, Pėrparim Vukaj qė tha se pas verifikimit do tė nisė dhe procedimi penal pėr dėmtimin e varreve qė banorėt e Boboshticės pretendojnė.

ORA 11:00-“BOBOSHTICA”, PREFEKTI I KORCES: DENOJ DJEGIEN E KURORAVE
Prefekti i Korcės Andrea Mane ka reaguar sot rreth situatės mė tė fundit tė krijuar nė Boboshticė me rastin e homazheve qė u bėnė nė zonė pėr Festėn e Clirimit tė Greqisė.

Prefekti i Korcės dėnoi sot djegien qė iu bė kurorave qė u vendosėn dje nga pėrfaqėsues tė Konsullatės Greke, OMONIA-s dhe shumė shtetasve greke nė Memorialin nė nderim tė ushtarėve grekė tė rėnė nė luftė me Italinė.
Mane tha se djegia e kurorave pėrbėn njė akt tė dėnueshėm dhe se autorėt do tė dalin shumė shpejt para pėrgjegjėsisė.

I pyetur pėr dhunim tė varreve 200 vjecare tė shqiptarėve nė zonė pėr ngritjen e memorialit grek, Mane mohoi qė tė ketė patur ankesa se ka ndodhur njė vepėr e tillė nė zonė. “Gjithsesi, jam duke verifikuar”, tha Prefekti i Korcės. Mano ka deklaruar se “nuk ėshtė vėrtetuar ende nėse poshtė betonit ka varre dhe nuk ka marrė asnjė konfirmim nga komuna nė lidhje mė kėtė ēėshtje”. Prefekti tha se po bėhen hetime nė lidhje me kėtė ngjarje dhe nė pėrfundim tė kėtyre hetimeve do tė ketė edhe njė deklaratė zyrtare. Mano ka theksuar se mendon se veprimi i disa individėve nuk mund tė tensionojė marrėdhėniet mes dy vendeve.

31TETOR
HOMAZHET GREKE NE BOBOSHTICE; DIGJEN KURORAT E OMONIAS
ORA 14:30-Nuk ka kaluar shumė kohė nga homazhet qė u bėnė nė Memorialin e ushtarit grek nė Boboshtice me rastin e Festės sė Clirimit tė Greqisė, kur mėsohet se zjarri pėrfshiu kurorat e vendosura aty.
TVNeės24 bėn tė ditur se kurorat e vendosura sot nga OMONIA, Konsullata greke dhe dhjetra vizitorė qė mbėrriten me autobusa nga Greqia janė djegur nga persona ende tė panjohur. Mėsohet se policia ka nsiur hetimet rreth rastit.

Festa e Clirimit tė Greqisė, homazhet bėhen nė Boboshticė
Festa e Clirimit tė Greqisė u pėrkujtua paraditen e sotme nė varret 200 vjecare tė Boboshtices. Homazhet zhvillohen pak ditė pas debateve pėr ceshtjen e zhvarrimeve nė varrezat e Boboshticės pėr ngritjen e Memorialit pėr nderimin e ushtarėve grekė tė vrarė nė kėtė zonė.

Me njė cermoni fetare nė nderim te ushtareve grekė tė rėnė nė luftėn italo-greke nė vitin 1940, Konsullata greke ne Korce, OMONIA dhe qindra vizitorė kanė mbėrritur nga shteti grek me autobusė ku kanė zhvilluar homazhe dhe kanė vendosur kurora e buqeta me lule, pranė Memorialit, i ndėrtuar nė kujtim tė njė ushtari grek. Me kėtė rast u mbajt njė meshė nė manastirin e Shėn Mėrise, brenda territorit tė sė ciles ndodhet edhe kjo varrezė.

Homazhet qe zhvilluan vizitoret greke kane ardhur pas debateve dhe reagimeve te diteve te fundit mbi nderhyrjet e paligjshme ne varret e vendasve.
Nė vendin ku eshte ngritur memoriali njė muaj mė parė janė kryer punime me beton, duke demtuar varrezat dhe duke bere qe mjaft eshtra te dalin ne siperfaqe. Para kesaj feste pėrkujtimore banoret e boboshtices kane kundeshtuar keto punime, ku varret e tė parėve tė tyre rrezikojnė tė zhduken.
Ndėrkaq Komuna Drenovė nga ana e saj thote se nuk ka dhėnė asnjė leje ndėrtimi pėr betonimin e njė pjese te varrezes dhe kerkon urgjentisht prishjen e saj. Por nga ana e Konsullates greke dhe organizates OMONIA,nuk jane marre parasysh keto reagime, perkundrazi homazhet e sivjetshme ne varrezat e Boboshticės kanė qėnė me pjesmarrės mė tė shumtė nė numėr.


Nga Shkodra, Hene, 01 Nentor 2010 20:02, Komentet(0)
Komentet


Njoftime ©2003-2012 Shkodra